Šī gada 28. un 29.augustā Pukisāri (Pukkisaari) Brīvdabas muzejā (Helsinkos, Somijā) norisinājās ikgadējais „Sendienu tirgus”. Pukisāri muzejs ir dzelzs laikmeta tirdzniecības apmetnes rekonstrukcija, kas izvietota uz atsevišķas salas Helsinku nomalē. Pukisāri kompleksā ietilpst 5 koka ēkas (dzīvojamā ēka ar piebūvi, virtuve, smēde, saimniecības ēka un slietenis – vasaras virtuve) un vairākas Ozebergas tipa teltis, kā arī piestātne un dzelzs laikmeta tirdzniecības kuģa kopija (kuģis veidots kā Lapuri kanālā (Somija) atrasta kuģa vraka kopija, kas ir līdzīga Dānijā atrastajam Skuldelevas trešajam kuģim). Kuģis ir neliels – 9,8 metrus garš un 3,3 metrus plats, apgādāts ar pieciem airu pāriem un vienu mastu. Diemžēl, neatbilstošo laika apstākļu dēļ nebija iespējas izbaudīt jūras braucienu ar šo kuģi.
Senzemes pārstāvji (4 cilvēki) ieradās Pukisāri 28.augustā no rīta, dažas stundas pirms pasākuma atklāšanas. Tā kā pirmā diena bija rezervēta pasākuma dalībniekiem, tad apmeklētāju nebija, un bija iespējams iepazīties ar somu vēstures cienītāju darbības rezultātiem – amatnieki, kuru vidū darbojas ne mazums profesionālu vēsturnieku, bija pārstāvēti visai plaši – vairāki kalēji, rotkaļi, ādas un kaula apstrādātāji, kā arī vairāki audēji labprāt iepazīstināja visus interesentus ar savām darba metodēm un to galaproduktiem.
Jāatzīmē, ka vairāki dalībnieki nodarbojas ar ārkārtīgi precīzu seno amatnieku darba vides un darbības restaurēšanu, piemērām, kalēji paši iegūst dzelzsrūdu, kuru kausē un vēlāk apstrādā, gatavojot dažādus izstrādājumus, sākot ar saimniecības piederumiem un beidzot ar ieročiem un bruņām. Līdzīgi darbojas arī ādu apstrādātāji – pašu nomedītu dzīvnieku ādas tiek apstrādātas maksimāli autentiskām metodēm un no tām pagatavotas somas, maciņi, jostas un apģērba detaļas. Jāatzīmē, ka lielu ievērību ieguva Senzemes pārstāvju pagatavotie apavi, jo šajā jomā problēmas ar ietērpu bija ne vienam vien vietējam dalībniekam.
Neskatoties uz to, ka pēcpusdienā sākās spēcīgs lietus, kas turpinājās visu vakaru un daļu nakts, notika arī nākamajā dienā ieplānotās kaujas imitācijas mēģinājums, kurā dalību ņēma arī mūsu pārstāvji. Vēl tika sniegta intervija Somijas Valsts televīzijā. Vakarā ieradās arī Igaunijas seno cīņu kluba „Reas“ pārstāvji, un vakara gaitā tika apspriesta vienota „Baltijas Austrumdaļas Tīkla” izveidošana, kas ļautu Baltijas jūras reģiona valstu vēstures interesentiem vieglāk koordinēt savus projektus un aktivitātes. Nākamajā dienā Pukisāri muzejs bija atvērts apmeklētājiem, un lielāko dienas daļu pie dalībnieku stendiem bija vērojama aktīva tūristu rosība – īpašu ievērību izpelnījās baltu rotaslietas un no linu pakulu auklām izgatavotais vamzis, kura lietderība tika demonstrēta arī kaujas imitācijas laikā.
Nobeigumā var sacīt, ka brauciens bija veiksmīgs, un tiek plānots viesmīlīgo Pukisāri Brīvdabas muzeju apmeklēt arī nākamgad.