Mežģītā pinuma darināšana, izmantojot ķemmi

 

© Anita Rašmane, 2006

Vai, ejot gar parastu stiepļu žogu, jums kādreiz ir ienācis prātā, ka tā metāla vijums ir vienkāršākais sena rokdarba — mežģītā pinuma — paraugs? Tikai tāds retāks, tāds saplacināts, no citāda materiāla veidots un rūpnieciski darināts.

Citādi darināts… Kā tādus žogus taisa, ir zināms, bet kā taisa jostas un maciņus? Kā piespiest vilnas dzijas tā sapīties, un ne tikai tik vienkārši, bet gan rakstus veidojot?

Mežģītā pinuma darināšanas paņēmiens, izmantojot ķemmi, ir vienkāršs un viegli apgūstams. Tas neprasa īpašus darba apstākļus un darbarīkus, tam nav nepieciešams daudz vietas un pilnīgi pietiek ar divām čaklām rokām.

Tātad — vajag:

1) Ķemmi . Svarīgs ir ķemmes zobu skaits un smalkums. Zobu skaits nosaka pinumā izmantojamo pavedienu maksimālo skaitu, ķemmes smalkums — cik tievu vai rupju pavedienu varēs pinumā izmantot.
2) Spilvenu vai tādu rulli, ko izmanto mežģīņu mešanā. Var izmantot nelielu dīvānspilvenu, var izgatavot īpašu spilventiņu no linu auduma, ko piebāž ar sienu. Var izmantot jebko, kam ir stingra virsma, ja vien tajā var ērti iespraust adatas.
3) Dažas kniepadatas . Vēlams, stingras un garas.
4) Dziju . Daudzums atkarīgs no raksta platuma (pinumā izmantojamo pavedienu skaita) un pinuma garuma.
5) Pacietību . O, jā. Darbiņš ir lēns.
Sākam?

Rēķini

Nepieciešamais pavedienu garums jārēķina, plānotā priekšmeta garumam pieskaitot vēl pusi klāt. Plus vēl 20–30 cm galam.
Tas ir: ja josta būs 3 metrus gara, pavedieni jāmēra 3 + 1,5 metri + 0,3 metri (lai ir beigās vēl galiņi, ko rokā noturēt, un ko var bārkstīs sapīt) = 4,8 metri.
Nelielam maciņam, kurā var, teiksim, mobilo telefonu ielikt, vajadzēs apmēram 80 cm garus pavedienus. Maciņam domātais pinums iznāks 30 cm garš un ar bārkstiņām.
Pinuma platums — pēc vēlēšanās un vajadzības. Tik, cik zobu ķemmei, tik, cik pēc izvēlētā raksta sanāk, tik, cik gribas. Pinums platumā sarausies vismaz par vienu ceturto daļu.
Pavedienu skaits — katrai raksta daļai divi pavedieni + 1 „liekais“

Pinuma tehnika

Pavedienus sākumā nostiprina, piemēram, piesienot aukliņai. Aukliņu ar kniepadatām piesprauž spilvenam

Tad pirmajā (no kreisās puses) ķemmes zobā liek 1 pavedienu, pārējos — pa diviem pavedieniem, vienu otram virsū. (Te jāsaka — labāk biezāka ķemme nekā retāka! Pirmo reizi izmēģinot pīšanu ar ķemmi var ieteikt arī izmantot divu krāsu pavedienus.).

Nepāra rindiņas tiek pītas no kreisās uz labo pusi, pāra rindiņas — no labās uz kreiso pusi. Pinot tiek savstarpēji krustoti pavedieni, kas atrodas vienā zobā (augšējais pavediens vienmēr atgriežas augšā) un augšējais pavediens tiek pārcelts uz blakus zobu — to, kur ir „liekais“ pavediens.

Tā kā divus diegus iespējams krustot tikai divos veidos — pa labi vai pa kreisi — īpaša rakstu bagātība mežģītajam pinumam nav iespējama. Raksti ir galvenokārt trīsstūri un rombi. Toties tie var būt visvisādi, gan lieli, gan sīki, ar spicēm uz augšu un leju.

Daži raksti un pinuma paraugi

13 thoughts on “Mežģītā pinuma darināšana, izmantojot ķemmi

  1. English translation:

    Have you ever noticed the most widespread use of old braiding technique — sprang — in common fences? Of course, fences technically are made differently, but the result is the same. An idea to make something in a different way to achieve the same result often leads to technological “revolution” or, at least, makes the things go easier.
    The well-known sprang technique, restored by Danish archaeologist Margrethe Hald (Hald M. Olddanske textiler. — København, 1955. — Fig. 258.), allows to make wide and short pieces of textile. If there is a need to make long belts — you must have a great deal of place to work. Besides, it is really hard to leave unfinished work — it tends to get into disorder.
    Sprang technique with comb allows to make long pieces of braided material as in bobbin lace-making. There is no need for a special place and special tools, and it is simple to learn.

    All the “tools” you need:
    1) A comb. The best comb is with strong teeth and small gaps, because wool threads are placed 2 in one gap, one over other. The thinner the threads — the smaller the gaps.
    2) A pillow or something like roller-pillow as in lace-making. Every little and not fluffy pillow would fit.
    3) 3-4 pins, preferably — long and non-flexible.
    4) Woolen yarn.
    5) Patience. Oh, yes.

    Let’s begin?

    Calculations

    Material usage in length: the length of the intended textile piece + 1/2 of it + 20–30 cm for endings.
    Example: for a 3 meters long belt, 4,8 meters of threads will be needed. This counts: 3 m + (1/2 of 3 m) + 30 cm.

    Width — as you wish and need. Number of threads will depend on pattern and number of the comb’s teeth. The piece of work will shrink as many as 3/4 of initial (braiding) width.

    Number of threads — 2 threads for every pattern element + 1.

    Sprang technique
    Threads are attached to a cord. The cord is fixed to a pillow with pins.
    The left-most gap will start with 1 thread in it, all the others — with 2 threads, one atop another.

    Schema shows the way of braiding, from left to right. (Next row will be braided from right to left.) The starting point every time is the gap with only one thread in it. The two threads in next gap are crossed (the upper thread returns atop) and the upper thread is placed one gap left (or right, depends on row count). And so on, until the last tread solely remains in last gap.

    Sprang is not very rich in patterns, because two threads can be crossed only in two different ways — left or right. So the main elements in sprang patterns are triangles and diamonds (rhombi). But they can vary in sizes and directions, and combinations.

    • Thank you for the English version!

      Sprang on a frame is rich in lace-holes; I bet they could translate to this lovely technique as well (skip a tine of the comb here or there…).

  2. It’s an interesting technique. I work with sprang technique. I don´t understand two things. Is the work knitted in the same time at the top and at the bottom of warp? After knitting one row obviously I take a comb out, but how can I put the comb simply back into the warp?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *